Hjem > Repræsentanterne

Repræsentanterne

Valgte repræsentanter til REP22: (opdateret 19-04-2022)

Ergoterapeutforeningens Repræsentantskab 2019-2022

Repræsentantskabet er foreningens højeste myndighed i alle foreningens anliggender, medmindre emnet bringes til urafstemning. Repræsentantskabet består af 78 medlemmer.

Fødte medlemmer er hovedbestyrelsesmedlemmerne og en repræsentant for Pillorissaasut – Grønlandske Ergoterapeuter.

De resterende repræsentanter fordeles forholdsmæssigt mellem regionerne efter den d’Hondske metode i forhold til antallet af aktive medlemmer pr.1. januar året efter ordinært repræsentantskabsmøde.

Hovedbestyrelsen

  • Tina Nør Langager, formand
  • Margrethe Boel, næstformand
  • Rikke Uldum Abrahamsen, regionsformand Region Øst
  • Anna-Marie Laustsen, regionsformand Region Syd
  • Maj Britt Middelhede Olsen, regionsformand Region Midt-Nord
  • Anne Theilgaard Jacobsen, valgt ved urafstemning
  • Jonas Holsbæk, valgt ved urafstemning
  • Helle Kruuse Andersen, valgt ved urafstemning
  • Kristina Frank Kristiansen, valgt ved urafstemning
  • Bo Trælund Rossen, valgt i Region Syd
  • Mette Krohn, valgt i Region Midt-Nord
  • Lærke Plesner Hjerrild, valgt i Region Øst

Pillorissaasut – Grønlandske Ergoterapeuter

  • Sara Jilsø Fleischer

Region Midt-Nord

  • Anne E. Mårtensson
  • Anne Mette Knudsen
  • Anne-Britt M. N. Roesen
  • Anne-Mette Jensen
  • Anne-Mette Thomsen
  • Anni Bodil Schøtt
  • Birgitte Løvschal
  • Birthe Brøndum Dabelstein
  • Emil Malthe Laugesen
  • Helle Bak Christensen
  • Helle Puggård Hansen
  • Janni Linde Hansen
  • Karen Boldreel Madsen
  • Karen Ulrich Bertelsen
  • Kristian Obenholt
  • Lisbeth Krabbe Nielsen
  • Lone Bredal
  • Lone Lassen
  • Lorenz Michael Jabcke
  • Majbritt Vad
  • Mariane Volke Roesen
  • Marianne Christensen
  • Marie Møldrup Nielsen
  • Mette Damsgaard Christiansen
  • Mette Marie Bønlykke
  • Monica Petersson Ekström
  • Stine Lindsten

Region Syd

  • Anne Mette Riber
  • Anne-Birgitte Madsen
  • Camilla Mohr Nielsen
  • Ernst Skovgaard Olsen
  • Gitte Lind
  • Helle Wendelholm Svendsen
  • Jytte Mindegaard
  • Jørgen Peschardt
  • Lene Drejer
  • Lone Merete Handberg
  • Stina Hinke Lundberg
  • Susanne Hygum Sørensen
  • Thea Rovsing Mansfield
  • Tomas Simon Jakobsen

Region Øst

  • Alette Halvor Jensen
  • Andreas Sørensen
  • Anette Enemark Larsen
  • Anne Henckel Johansen
  • Anne Tandrup Esbensen
  • Birgitte Godthjælp Povlsen
  • Freja Garboe
  • Henrik Kruse-Hansen
  • Inge Sassene
  • Janne Mottlau
  • Jannik Schøne
  • Jette Fischer Jensen
  • June Ann Halvorsen
  • Katharina Freud-Magnus
  • Kirsten Schackinger Langebæk
  • Kristina Hede Larsen
  • Lykke Kjær
  • Mette Leth
  • Mitzi Falkenberg
  • Peter Vögele
  • Sofie Hou Lind
  • Sofie Nelmark Arenbrandt
  • Sonja Vinkler
  • Åse Munk Mortensen

Region Midt-Nord

Fødte medlemmer af Repræsentantskabet:

Maj Britt Middelhede Olsen, regionsformand 
Mette Krohn, HB-medlem
Helle Kruuse-Andersen, HB-medlem
Kristina Frank Kristiansen, HB-medlem

Regionens 27 repræsentanter:

Anne E. Mårtensson
Anne Mette Knudsen
Anne-Britt M. N. Roesen
Anne-Mette Jensen
Anne-Mette Thomsen
Anni Bodil Schøtt
Birgitte Løvschal
Birthe Brøndum Dabelstein
Emil Malthe Laugesen
Helle Bak Christensen
Helle Puggård Hansen
Janni Linde Hansen
Karen Boldreel Madsen
Karen Ulrich Bertelsen
Kristian Obenholt
Lisbeth Krabbe Nielsen
Lone Bredal
Lone Lassen
Lorenz Michael Jabcke
Majbritt Vad
Mariane Volke Roesen
Marianne Christensen
Marie Møldrup Nielsen
Mette Damsgaard Christiansen
Mette Marie Bønlykke
Monica Petersson Ekström
Stine Lindsten

Suppleanter
Ea Damgaard
Anette Bundgaard
Heidi Hoffmann Bedsted
Heidi Juul Svenstrup
Kathrine Svenningsen
Tanja Dalgaard
Gitte Andersen
Lisbeth Jensen
Bente Kjærsgaard

Region Syd

Fødte medlemmer af Repræsentantskabet:

Anna-Marie Laustsen, regionsformand
Bo Trælund Rossen, HB-medlem

Regionens 14 repræsentanter:

Anne Mette Riber
Anne-Birgitte Madsen
Camilla Mohr Nielsen
Ernst Skovgaard Olsen
Gitte Lind
Helle Wendelholm Svendsen
Jytte Mindegaard
Jørgen Peschardt
Lene Drejer
Lone Merete Handberg
Stina Hinke Lundberg
Susanne Hygum Sørensen
Thea Rovsing Mansfield
Tomas Simon Jakobsen

Region Øst

Fødte medlemmer af Repræsentantskabet:

Tina Nør Langager, formand
Margrethe Boel, næstformand
Rikke Uldum Abrahamsen, regionsformand
Anne Theilgaard Jacobsen, HB-medlem
Jonas Holsbæk, HB-medlem
Lærke Plesner Hjerrild, HB-medlem

Regionens 24 repræsentanter:

Alette Halvor Jensen
Andreas Sørensen
Anette Enemark Larsen
Anne Henckel Johansen
Anne Tandrup Esbensen
Birgitte Godthjælp Povlsen
Freja Garboe
Henrik Kruse Hansen
Inge Sassene
Janne Mottlau
Jannik Schøne
Jette Fischer Jensen
June Ann Halvorsen
Katharina Freud-Magnus
Kirsten Schackinger Langebæk
Kristina Hede Larsen
Lykke Kjær
Mette Leth
Mitzi Falkenberg
Peter Vögele
Sofie Hou Lind
Sofie Nelmark Arenbrandt
Sonja Vinkler
Åse Munk Mortensen

Suppleanter
Emil Kjeldsmark Lemvig
Didde Neuchs Christensen
Marianne Urban
Line Svensson
Cecilie Duhn Martinez
Nilo Wielund-Zarrehparva
Christine Larsen
Agnete Honoré Thorndal
Maja Kjeldsmark Villadsen

Sidst opdateret
19.04.2022