Fire ergoterapeutstuderende siddende på trappe

28. juli 2026

Velkommen til 457 nye ergoterapeut­studerende

457 ansøgere har fået tilbudt en plads på ergoterapeutuddannelsen. Ergoterapeutforeningen byder dem velkommen og ønsker at tiltrække endnu flere til faget.

457 ansøgere har i dag fået tilbudt en plads på ergoterapeutuddannelsen. ETF glæder sig til at byde dem velkommen, men peger samtidig på behovet for at få flere til at vælge faget.

I dag har årets ansøgere fået svar på deres ansøgninger til de videregående uddannelser. På ergoterapeutuddannelsen har 457 ansøgere fået tilbudt en studieplads. Om kort tid begynder de på en uddannelse, hvor de lærer at skabe muligheder for mennesker, der på grund af sygdom, funktionsnedsættelse eller sociale udfordringer har svært ved at deltage i hverdagslivet på lige fod med andre.

I ETF glæder vi os til at byde de nye studerende velkommen til et fag med stor betydning for både den enkelte borger og samfundet.

Optaget falder efter fremgang i 2025

Efter en stigning i optaget sidste år er antallet af optagne studerende i år faldet med 8,2 procent. Årets optag på 457 studerende svarer til niveauet i 2024, men ligger fortsat væsentligt under optaget for blot få år siden.

År

Optag

Udvikling

2020

616

2021

517

- 6,3 %

2022

508

- 12,0 %

2023

482

- 5,1 %

2024

457

- 5,2 %

2025

498

9,0 %

2026

457

- 8,2 %

Kilde: UFM

”Først og fremmest er vi glade for at kunne byde 457 nye ergoterapeutstuderende velkommen til en fantastisk uddannelse. Samtidig viser tallene, at vi fortsat skal arbejde for at gøre flere opmærksomme på de mange muligheder, som uddannelsen og professionen rummer. Der er brug for ergoterapeuter i kommunerne, psykiatrien, på hospitalerne og på socialområdet. Derfor er det vigtigt, at flere får øjnene op for faget,” siger Mia Dahl Jensen, forperson for ETF.

Der er stadig mulighed for at søge ind

Selvom den koordinerede optagelse nu er på plads, er der fortsat ledige studiepladser flere steder i landet. Det betyder, at interesserede fortsat kan have mulighed for at blive optaget på uddannelsen.

”Der er fortsat ledige studiepladser og standby-pladser flere steder i landet. Hvis du overvejer en uddannelse, hvor du hjælper mennesker med at deltage i de aktiviteter og det hverdagsliv, der er vigtigt for dem, så undersøg mulighederne hos professionshøjskolerne. Der er stadig mulighed for at komme i betragtning til en studieplads,” siger Mia Dahl Jensen.

Et fag med stor betydning

Behovet for ergoterapeuter er fortsat stort. Ergoterapeuter arbejder blandt andet i kommuner, på hospitaler, i psykiatrien, på socialområdet og inden for rehabilitering. Her hjælper de mennesker med at mestre hverdagen, deltage i uddannelse og arbejde og leve et aktivt liv på egne præmisser.

Som ergoterapeut er man med til at skabe løsninger, der gør en konkret forskel for mennesker i alle aldre og livssituationer.

ETF ønsker alle nye studerende et stort tillykke med optagelsen og en rigtig god studiestart.