Hjem > Aktuelt > Nyheder > Henrik Kruse-Hansen genopstiller til HB

Henrik Kruse-Hansen genopstiller til HB

19. februar 2020
​Henrik Kruse-Hansen er på valg og har meldt, at han genopstiller.
Foto: Jesper Voldgaard

Når Henrik Kruse-Hansen genopstiller til hovedbestyrelsen, sker det blandt andet med udgangspunkt i foreningens tre fokusområder, som blev besluttet på Rep19: Lige adgang til ergoterapi, Styrket praksisudvikling og Styrket forskning.

- Når vi har fokus på for eksempel styrket praksisudvikling er det i mine øjne en garanti for, at ergoterapi bliver ved med at være et dynamisk, fleksibelt og kreativt fag, som hele tiden udvikler nye løsninger på de sundhedsmæssige og sociale udfordringer, som vores samfund står overfor, siger Henrik Kruse-Hansen.

Han er som medlem af hovedbestyrelsen også optaget af, at Etf er en forening for alle medlemmer.

- Etf skal være en fagforening, der varetager alle ergoterapeuters interesser, hvad enten man er studerende, ergoterapeut, BA i ergoterapi, cand. san i ergoterapi, har en ph.D eller er privatpraktiserende. Alle skal kunne se sig selv repræsenteret i vores forening.

Læs mere om Henrik Kruse-Hansens fokuspunkter i hans opstillingsgrundlag