Person sidder på en bænk foran en bygning og holder et dokument.

11. oktober 2024

Maria samler trådene

For ergoterapeut Maria Møllegaard handler det om at komme rundt om en række faktorer i arbejdet med at afklare og udvikle borgerens arbejdsevne.

Skrevet af Lene Terkelsen, billede af Martin Bubandt

Når et menneske bliver ramt på evnen til at passe et job, bliver der ofte kun målt på ét parameter: Hvor lang tid kan du nu arbejde?

Arbejdsgiveren, jobcenteret og personen selv stiller typisk kun skarpt på antal timer, men for en ergoterapeut er det indlysende, at andre faktorer spiller en vigtig rolle for den enkeltes arbejdsevne, påpeger Maria Møllegaard:

— Når vi møder borgeren, har der ofte været et ensidigt fokus på tid, men for de fleste er der andre ting, vi er nødt til at skrue på, inden vi kan kigge på antal arbejdstimer.

Derfor er hun og kollegerne glade for Transaktionel Model for Aktivitet (TMO), som de oplever giver et godt billede af de mange områder, der har indflydelse på arbejdsevnen.

— Det er utroligt komplekst, men kigger man på den model, får man en god fornemmelse af, hvad der påvirker borgerens aktivitetsudførelse, og vi synes, den viser netop det, vi laver, forklarer Maria Møllegaard, der sammen med kollegerne arbejder ud fra OTIPM, som TMO er en del af.

Dynamisk påvirkning

TMO illustrerer, hvordan aktivitetsmæssige og situationsbestemte elementer dynamisk påvirker hinanden. Er der fx personlige faktorer, der presser borgeren? Særlige opgaver eller noget i omgivelserne, som påvirker arbejdsevnen i positiv eller negativ retning?

— Modellen viser, hvorfor det er vigtigt, at vi observerer borgeren i utrolig mange forskelligartede aktiviteter, at vi arbejder tværfagligt, og at vi inddrager flere fra borgerens netværk.

Maria oplever, at hun og kollegerne ofte har en rolle, hvor de samler alle disse tråde og veksler dem til højere arbejdsevne og trivsel hos borgeren.

"Aktivitet er både et mål og middel, og hos NeuroFaglig Arbejdsrehabilitering insisterer vi på at løse rigtige opgaver i rigtige omgivelser, nemlig ude på arbejdspladserne

Maria Møllegaard.

— Det kan fx ikke nytte noget, at vi beder en person møde klokken 8 hver dag, hvis vedkommende har et barn, der ikke trives og kun kommer i skole, hvis borgeren kører barnet derhen. Så må vi se på mødetiden på arbejdspladsen, eller om de konkrete arbejdsopgaver kl. 8 kan ændres eller flyttes, eller der er mulighed for anden transport til barnet.

Tro mod ergoterapien

Det er otte år siden, NeuroFaglig Arbejdsrehabilitering blev etableret, og Maria har været med fra starten. Arbejdet bliver ved med at være fagligt udfordrende, oplever hun, for man skal hele tiden rykke sine ergoterapeutiske kompetencer fra ét område til et andet. Men lige meget om hun hjælper en borger på et advokatkontor eller i en tandklinik, trækker hun på sin faglighed.

— Vi er meget aktivitetsorienterede og tro mod ergoterapien. Aktivitet er både et mål og middel, forklarer hun.

Lige nu planlægger hun og kollegerne et udviklingsprojekt, der fokuserer på, hvordan man i endnu højere grad kan implementere OTIPM, herunder TMO’en, i indsatsen med at få borgere med neurologiske lidelser tilbage i job.

— Vi vil gerne et spadestik dybere og arbejde endnu mere systematiseret og ensartet med de her ting, for vi kan se, at det virkelig rykker, når vi arbejder hele vejen rundt om borgeren, siger hun.

Maria Møllegaard

Ergoterapeut

NeuroFaglig Arbejdsrehabilitering

[email protected]

Transaktionel Model for Aktivitet (TMO)…

… illustrerer kompleksiteten i aktivitet. Modellen er oprindeligt udviklet af Anne Fisher og Abbey Marterella. Fisher har i samarbejde med Eva Ejlersen Wæhrens, Kristina Tomra Nielsen, Lone Decker og Mette Søndergaard oversat den til dansk.

Se mere

NeuroFaglig Arbejdsrehabilitering (NFA)

Læs mere

Læs de andre artikler i temaet arbejdsrehabilitering