Hjem > Ergoterapi og politik > Faglige Fora > Stimulastikforeningen

Stimulastikforeningen

Velkommen til Stimulastikforeningen, et netværk under Etf. Stimulastik kommer af ordene stimulation og gymnastik og er udviklet af ergoterapeuter til børn på 0-12 mdr.

Om stimulastik

Stimulastik er et varemærkeregistreret koncept, som kun må bruges af ergoterapeuter, der har været på kursus i konceptet og er medlemmer af Etf og Stimulastikforeningen. Stimulastikundervisningen er baseret på ergoterapeutens viden om:

  • Generelle aktiviteter, som er overkommelige og enkle at udføre med barnet. De kan derefter udføres i hjemmet dagligt for at fremme og understøtte den almindelige udvikling
  • Ergoterapeutens viden om neurologi, sanser, adfærd, sprog og kontakt giver mulighed for at vejlede forældrene om barnets nuværende og næste udviklingszone, og om hvilke aktiviteter der vil være godt for det enkelte barn.

Der benyttes mange forskellige ergoterapeutiske redskaber og teknikker til at stimulere de 3 mest basale sanser: balancesansen, muskel-ledsansen og berøringssansen

Læs mere om stimulastik på www. stimulastik.dk

Stimulastikforeningens bestyrelse

Bestyrelsen pr. 25. august 2016

Formand: Solvej Darré 
www.stimulastik.com
solvej@stimulastik.com
(ansvarlig for kontakt til Etf, varemærke, kurser, kontakt til medlemmer)

Kasserer: Natasha Aabjerg Kjær 
natasha_aa_k@hotmail.com
(ansvarlig for regnskab, medlemskontingent, sponsorer)

Sekretær: Dorte Damborg
ddstimulastik@gmail.com
(ansvarlig for referat, sende dagsorden, indkalde til generalforsamling)

Øvrige bestyrelsesmedlemmer:

Ingrid Hallas-Møller 
www.boerneergoterapeut.dk
ingrid@stimulastik.dk
(ansvarlig for undervisning og administration af kurser og startkit

Julie Wolf Broge
www.sense-of-play.dk
julie@stimulastik.dk

Signe Bredsdorff-Larsen 
signe@puremovement.dk

Sara Jilsø (Grønland)
sara@ergoterapeut.dk

Bonnie Dahlmann Petersen
bdp011172@gmail.com

Lotte Sabina Greve-Thomsen
lottesabina@hotmail.com

Suppleant:

Ditte Kruse
ditte@stimulastik.dk

2. suppleant

Hafdís Sigríôur Sverrisdóttir (Island)
hafdissirry@gmail.com

 

Start kit kontrakt og ansøgningsblanket

Indmeldelse

Alle ergoterapeuter der er medlem af etf kan være medlemmer.

Det koster 100 kr. pr. år at være medlem og så får man mulighed for erfaringsudveksling i et lukket netværk på Facebook.

Ved medlemskab indbetal på Nordea konto reg. Nr. 2560 konto nr. 6889 647 904, (anfør navn i bemærkningsfeltet) og kontakt Solvej Darré solvej@stimulastik.com med mailoplysninger m.m.

Vedtægter

Her finder du Stimulastikforeningens vedtægter

 

 

Sidst opdateret
13.10.2016