Hjem > Aktuelt > Nyheder > EFTER VALGET: Den nye Hovedbestyrelse i Etf er på plads

EFTER VALGET: Den nye Hovedbestyrelse i Etf er på plads

31. marts 2017
Hele ti skarpe kandidater havde meldt deres kandidatur til valget af fire hovedbestyrelsesmedlemmer i Ergoterapeutforeningen. Nu er valgperioden slut, medlemmernes stemmer er talt op og de fire nyvalgte HB-medlemmer, der skal varetage dine interesser, er fundet.
Der er valgt tre nye ansigter og et velkendt til Ergoterapeutforeningens hovedbestyrelse.

De fire medlemmer, der nu er en del af foreningens Hovedbestyrelse er Anne Theilgaard Jacobsen (genvalgt), Jonas Holsbæk, Henrik Hansen og Lotte Hemmingsen.

- Vi siger stort tillykke til og ikke mindst velkommen til de tre nye medlemmer i Etf’s Hovedbestyrelse. Også tillykke med genvalget til Anne Theilgaard Jacobsen. Vi ser frem til at samarbejde med jer om de politiske indsatser med fokusområdet ”kvalitet og trivsel i hverdagen” og projekt øget medlemstilfredshed efter medlemsundersøgelsen, siger Etf’s formand Tina Nør Langager i forbindelse med offentliggørelse af valgresultatet.

- Jeg vil gerne sige stor tak til alle kandidaterne, der stillede op til valget. Det har været et flot valg og – jeg er glad for, at vi har så mange kompetente medlemmer, der søger indflydelse på højt plan. Den faglige debat og energi skal vi fastholde for den styrker og udvikler vores forening og giver Hovedbestyrelsen et stærkere afsæt, der er med til at vise vejen for fremtidens Etf.

Hovedbestyrelsens medlemmer er:

 • Tina Nør Langager, formand
 • Lotte Lagoni, næstformand
 • Lisbeth Krabbe Nielsen, regionsformand i Midt-Nord
 • Åse Munk Mortensen, regionsformand i Øst
 • Anna-Marie Laustsen, regionsformand i Syd
 • Katharina Freud-Magnus
 • Anne Mette Jensen
 • Jørgen Johnsen Peschardt
 • Anne Theilgaard Jacobsen
 • Jonas Holsbæk
 • Henrik Hansen
 • Lotte Hemmingsen

Valgperioden for de nye medlemmer begynder den 1. maj 2017 og er 3-årig.  

Sådan ser listen over Hovedbestyrelsens suppleanter ud efter valget:

 • Kristina Frank Kristiansen
 • Marie Kaas
 • Maj Britt Middelhede Olsen
 • Emil Kjeldsmark Villadsen
 • Christel Damgaard
 • Rikke Uldum Abrahamsen

Kommentarer

Det er godt at se både garvede og nye ansigter i HB! Der er fortsat nok at gøre med alle de ting, som samfundet forventer af ergoterapeuter. Så jeg ønsker go fælles energi og bevægelse!

Tilføj en kommentar

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Opdater Indtast bogstaverne, som du ser i billedet. Indtast bogstaverne, som du ser i billedet. Hvis du ikke kan læse dem, kan du generere et nyt billede ved at trykke på ikonet til venstre for billedet. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.